top of page

BACHELOR THESIS

BAKALÁŘSKÁ PRÁCE ZS 2018

IDEA:

Módní trendy  

Jako spotřebitelé a konzumenti módního zboží sehráváme důležitou roli. Oděv, který kupujeme, odráží naše osobní přesvědčení. Můžeme volit limitovanou sérii nebo příležitostný výprodej, ruční výrobek od umělce či oblečení z masové produkce. Dnes dostáváme spoustu informací na téma móda, ale přesto se málokdy ptáme, jak a proč byly šaty vyrobeny.

 

Téma módní trendy jsem si zvolila z důvodu jejich proměnlivosti a nepředvídatelnosti. Byla to trochu jako sázka do loterie zvolit si v srpnu toto téma a čekat co se objeví v podzimních přehlídkách. Moment překvapení střídal pocit úzkosti, kdy jsem se několik dnů marně snažila odhalit myšlenky návrhářů. Ať jsem podrobně zkoumala každý model zvlášť nebo celou kolekci, vždy jsem viděla jediné: extravaganci, šílenost nebo tradiční rukopis značky.

Východiskem z této situace bylo podrobné studium a překlad článků na webových stránkách amerického Vogue.

 

Ukázalo se, že návrháři vůbec nejsou šílení,  šílená je doba ve které žijeme. Rychlost žití, nedostatek času, vývoj technologií, sociální sítě, stres, politika, vzpomínky na minulost. To vše dávalo podnět vzniknout kolekcím nad kterými se mnozí z nás ušklíbají.

Přestože každá pointa kolekcí byla stejná, přístup každého designera se velmi lišil. Návrhář Oliver Rousteing pořádal přehlídku pro značku Balmain v Palais Garnier, kam jel poprvé na výlet se svými adoptivními rodiči. V zákulisí pak prozradil, že se celé dětství bál odmítnutí a toho, že ho rodiče zase vrátí zpět do dětského domova. Podobnou retrospektivu ukázala i Donatella Versace, která vzpomínala na brutální vraždu svého talentovaného bratra. Demna Gvasalia místo své minulosti odhaloval svou osobnost a pocit nebezpečí. Strach a obavy ze světa se promítly na tmavé, surové a drsné kolekci pro značku Balenciaga. Návraty do dávných dob jsou velmi častým zdrojem vzniku nového trendu. Tentokrát  to byla 80. léta v Gucci show nebo 18. století a vláda Ludvíka XVI., která inspirovala Nicolase Ghesquére, designéra pro značku Louis Vuitton. Téma feminismu a současná vláda Donalda Trumpa dala tvář kolekcí Dior a Prada. Značka Joseph zase transformovala uniformy a oděvy, které den co den tvoří naší osobnost. A v neposlední řadě nejvíce uznávaný návrhář Karl Lagerfeld navrhl pro slavný dům Fendi kolekci inspirovanou futurismem, což je hnutí, které zachycuje rychlost a dynamiku moderní doby.

Ačkoli každý návrhář přistupoval k tvorbě odlišně, pocit z přehlídek si každý divák odnášel stejný. Kam se ,,žene‘‘ naše doba? Strach, zoufalství a nejistota a spousta otázek zaplavila celé publikum na pařížském, londýnském, milánském i New Yorském fashion weeku.

Jako odlehčení a přínos pozitivního myšlení pojal svou kolekci Karl Lagerfeld pro značku Chanel, když zasadil svou show přímo pod vodopád osvícený sluncem. Šumící potůček, stékající kapky vody, zpěv ptáků a skutečná duha měly pocit pohody ještě umocnit a donutit diváky na chvíli se zastavit. Krom Lagerfelda využila motiv přírody Sarah Burton pro Alexander McQueen, která zasadila přehlídku do prostředí anglického venkovského domu. Poslední za zmínku jistě stojí značka Moschino. Jeremy Scott vysvětlil podivné kreace tylových sukní, potisků s jednorožcem a modelky zahalené do květů jednoduchou větou: ,,Musím být pozitivní‘‘.

Ať už jste fanouškem módy nebo ne, jistě mi dá každý za pravdu, že po mole nikdy nechodí jen modelky v šatech, sukních, kabátech, ale živá představa naší doby. A to je ten důvod, proč mě osobně módní trendy tak baví a zajímají.

Módní trendy v českém prostředí   

Zasadíme-li módu do pražského prostředí, je jen velmi malé procento lidí, kteří navštěvují Fashion weeky a ještě menší procento těch, kteří se trendy skutečně inspirují. Otázkou je proč a odpověď je velmi jasná. Podíváme-li se do posledních přehlídek na Mercedes Benz Prague Fashion week, nenajdeme zde jediný kousek klasického, nositelného oděvu. Myšlenky však nejsou tak hluboké jako ve světovém měřítku. Heslem, které se razí na české půdě je vtip! Ráda bych zmínila přehlídku Lukáše Krnáče, který vypustil modelku na molo v igelitové folii, náplastí přes nos a nápisem „after renovate“(po renovaci). Kabelka s přilepeným krokodýlem je sice vtipná, ale cit pro dámskou sofistikovanou módu se kamsi vytratil.

Otázkou tedy zůstává: Kdo udává trend? Díky komu nosí naše generace, to co nosí? Nad odpovědí jsem nemusela dlouho váhat. Stránky časopisů, reklamní poutače, sociální sítě,.. tam všude se objevují Bloggerky. Blogování je fenoménem dnešní doby, zjednodušeně řečeno se jedná o psaní článku na vlastní web/blog. Častokrát jde o nenásilnou formu reklamy, která je tak úspěšná, že ji využívají malé i velké firmy s oblečením, kosmetikou či pořadatelé událostí. Důkazem popularity těchto dívek jsou čísla/počet sledujících na instagramu, která jsou často osmkrát vyšší než sledovanost kteréhokoliv úspěšného českého návrháře.

Někomu možná přijde směšné měřit popularitu počtem followeru/sledujících, ale zmíněnou mobilní aplikaci instagram má ve svém telefonu obrovské množství populace a velké procento lidí je jím ovlivněno. Galerii obrázků s popiskem za účelem získat co nejvíce ,,lajků‘‘ mají modelky, herci, zpěváci, politici, nebo již uvedené firmy. Zkrátka kdo v dnešní době nemá instagram- není trendy!      

Problematika vyšší oblíbenosti těch kdo oblečení nosí než návrhářů, kteří stráví hodiny tvorbou je smutná, avšak reálná. Důvod je naprosto jednoduchý, jak se máme inspirovat mikinou s nápisem francouzská šunka, škraboškami přes obličej či zmíněnou igelitovou kreací? Bloggerky prezentují nositelnou, slušivou, dostupnou, ale stále kreativní módu.

Hlavním problémem je tedy přehnanost ze strany návrhářů. Mým cílem proto bylo, přenést do oděvu inovativní myšlenku, avšak stále zachovat jeho podstatu. Účelem módy je přece odjakživa zakrýt tělo a udělat nás krásnějšími.

VIDEO Z FOCENÍ OD JAKUBA KAŠPARA

PHOTO: Jakub Mikuška, Tomáš Andrejs, Jakub Kašpar

bottom of page